HW-08-09-L-D-410-SM-A-TR
HW-08-09-L-D-410-SM-A-TR
Part Number
HW-08-09-L-D-410-SM-A-TR
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-08-09-L-D-410-SM-A-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.665" (16.891mm)
    Length - Stack Height0.410" (10.414mm)
    Length - Post (Mating)0.255" (6.477mm)