HW-08-08-T-S-315-SM-A-TR
HW-08-08-T-S-315-SM-A-TR
Part Number
HW-08-08-T-S-315-SM-A-TR
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN
Data sheet
HW-08-08-T-S-315-SM-A-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions8
    Length - Overall Pin0.465" (11.811mm)
    Length - Stack Height0.315" (8.000mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)