HW-08-08-F-D-316-SM-TR
HW-08-08-F-D-316-SM-TR
Part Number
HW-08-08-F-D-316-SM-TR
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-08-08-F-D-316-SM-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.465" (11.811mm)
    Length - Stack Height0.316" (8.026mm)
    Length - Post (Mating)0.149" (3.785mm)