HW-08-08-F-D-316-SM-A-TR
HW-08-08-F-D-316-SM-A-TR
Part Number
HW-08-08-F-D-316-SM-A-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-08-08-F-D-316-SM-A-TR.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.465" (11.811mm)
    Length - Stack Height0.316" (8.026mm)
    Length - Post (Mating)0.149" (3.785mm)