HW-07-09-FM-D-310-SM-TR
HW-07-09-FM-D-310-SM-TR
Part Number
HW-07-09-FM-D-310-SM-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-07-09-FM-D-310-SM-TR.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions14
    Length - Overall Pin0.665" (16.891mm)
    Length - Stack Height0.310" (7.874mm)
    Length - Post (Mating)0.355" (9.017mm)