HW-05-15-F-S-410-SM-TR
HW-05-15-F-S-410-SM-TR
Part Number
HW-05-15-F-S-410-SM-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 5POS 0.1 STACK SMD GOLD
Data sheet
HW-05-15-F-S-410-SM-TR.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions5
    Length - Overall Pin0.565" (14.351mm)
    Length - Stack Height0.410" (10.414mm)
    Length - Post (Mating)0.155" (3.937mm)