HW-05-09-G-D-490-SM-A-TR
HW-05-09-G-D-490-SM-A-TR
Part Number
HW-05-09-G-D-490-SM-A-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-05-09-G-D-490-SM-A-TR.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions10
    Length - Overall Pin0.665" (16.891mm)
    Length - Stack Height0.490" (12.446mm)
    Length - Post (Mating)0.175" (4.445mm)