HDWM-20-59-S-D-400-SM-P
HDWM-20-59-S-D-400-SM-P
Part Number
HDWM-20-59-S-D-400-SM-P
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.865" (21.971mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.465" (11.811mm)