HDWM-20-59-G-D-510-SM
HDWM-20-59-G-D-510-SM
Part Number
HDWM-20-59-G-D-510-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HDWM
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HDWM
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.975" (24.765mm)
    Length - Stack Height0.510" (12.954mm)
    Length - Post (Mating)0.465" (11.811mm)