HDWM-20-59-G-D-510-SM-LC
HDWM-20-59-G-D-510-SM-LC
Part Number
HDWM-20-59-G-D-510-SM-LC
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.975" (24.765mm)
    Length - Stack Height0.510" (12.954mm)
    Length - Post (Mating)0.465" (11.811mm)