HDWM-11-59-S-S-465-SM
HDWM-11-59-S-S-465-SM
Part Number
HDWM-11-59-S-S-465-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 11POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HDWM
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HDWM
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions11
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.465" (11.811mm)
    Length - Post (Mating)0.465" (11.811mm)