FW-50-05-G-D-475-075-EP-P-TR
FW-50-05-G-D-475-075-EP-P-TR
Part Number
FW-50-05-G-D-475-075-EP-P-TR
Description
CONN HDR 100POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-50-05-G-D-475-075-EP-P-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions100
    Length - Overall Pin0.550" (13.970mm)
    Length - Stack Height0.475" (12.065mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)