FW-45-05-G-D-250-195-A-P-TR
FW-45-05-G-D-250-195-A-P-TR
Part Number
FW-45-05-G-D-250-195-A-P-TR
Description
CONN HDR 90POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-45-05-G-D-250-195-A-P-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions90
    Length - Overall Pin0.445" (11.303mm)
    Length - Stack Height0.250" (6.350mm)
    Length - Post (Mating)0.195" (4.953mm)