FW-45-03-FM-D-250-150
FW-45-03-FM-D-250-150
Part Number
FW-45-03-FM-D-250-150
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 90POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-45-03-FM-D-250-150.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions90
    Length - Overall Pin0.400" (10.160mm)
    Length - Stack Height0.250" (6.350mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)