FW-40-05-F-D-405-065
FW-40-05-F-D-405-065
Part Number
FW-40-05-F-D-405-065
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-40-05-F-D-405-065.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.470" (11.938mm)
    Length - Stack Height0.405" (10.287mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)