FW-40-05-F-D-400-140
FW-40-05-F-D-400-140
Part Number
FW-40-05-F-D-400-140
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-40-05-F-D-400-140.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.540" (13.716mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.140" (3.556mm)