FW-40-05-F-D-367-075
FW-40-05-F-D-367-075
Part Number
FW-40-05-F-D-367-075
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-40-05-F-D-367-075.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.442" (11.227mm)
    Length - Stack Height0.367" (9.322mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)