FW-40-05-F-D-305-100
FW-40-05-F-D-305-100
Part Number
FW-40-05-F-D-305-100
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-40-05-F-D-305-100.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.405" (10.287mm)
    Length - Stack Height0.305" (7.747mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)