FW-40-04-L-D-300-148
FW-40-04-L-D-300-148
Part Number
FW-40-04-L-D-300-148
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-04-L-D-300-148.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.538" (13.665mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.148" (3.759mm)