FW-40-04-G-D-578-132
FW-40-04-G-D-578-132
Part Number
FW-40-04-G-D-578-132
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-04-G-D-578-132.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.800" (20.320mm)
    Length - Stack Height0.578" (14.681mm)
    Length - Post (Mating)0.132" (3.353mm)