FW-40-04-G-D-490-090
FW-40-04-G-D-490-090
Part Number
FW-40-04-G-D-490-090
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-04-G-D-490-090.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.670" (17.018mm)
    Length - Stack Height0.490" (12.446mm)
    Length - Post (Mating)0.090" (2.286mm)