FW-40-04-G-D-372-090
FW-40-04-G-D-372-090
Part Number
FW-40-04-G-D-372-090
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-04-G-D-372-090.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.552" (14.021mm)
    Length - Stack Height0.372" (9.449mm)
    Length - Post (Mating)0.090" (2.286mm)