FW-40-04-G-D-200-180
FW-40-04-G-D-200-180
Part Number
FW-40-04-G-D-200-180
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-04-G-D-200-180.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.470" (11.938mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.180" (4.572mm)