FW-40-03-F-D-085-250
FW-40-03-F-D-085-250
Part Number
FW-40-03-F-D-085-250
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-40-03-F-D-085-250.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.335" (8.509mm)
    Length - Stack Height0.085" (2.159mm)
    Length - Post (Mating)0.250" (6.350mm)