FW-40-02-L-D-653-065
FW-40-02-L-D-653-065
Part Number
FW-40-02-L-D-653-065
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-02-L-D-653-065.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.793" (20.142mm)
    Length - Stack Height0.653" (16.586mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)