FW-40-02-L-D-590-120
FW-40-02-L-D-590-120
Part Number
FW-40-02-L-D-590-120
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-02-L-D-590-120.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.785" (19.939mm)
    Length - Stack Height0.590" (14.986mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)