FW-40-02-L-D-565-160
FW-40-02-L-D-565-160
Part Number
FW-40-02-L-D-565-160
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-02-L-D-565-160.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.800" (20.320mm)
    Length - Stack Height0.565" (14.351mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)