FW-40-02-L-D-198-070
FW-40-02-L-D-198-070
Part Number
FW-40-02-L-D-198-070
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-02-L-D-198-070.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.343" (8.712mm)
    Length - Stack Height0.198" (5.029mm)
    Length - Post (Mating)0.070" (1.778mm)