FW-40-02-G-D-625-075
FW-40-02-G-D-625-075
Part Number
FW-40-02-G-D-625-075
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-40-02-G-D-625-075.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Number of Positions80
    Length - Overall Pin0.775" (19.685mm)
    Length - Stack Height0.625" (15.875mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)