FW-39-04-G-D-610-100
FW-39-04-G-D-610-100
Part Number
FW-39-04-G-D-610-100
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 78POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-39-04-G-D-610-100.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions78
    Length - Overall Pin0.800" (20.320mm)
    Length - Stack Height0.610" (15.494mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)