FW-38-04-L-D-360-140
FW-38-04-L-D-360-140
Part Number
FW-38-04-L-D-360-140
Description
CONN HDR 76POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-38-04-L-D-360-140.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions76
    Length - Overall Pin0.590" (14.986mm)
    Length - Stack Height0.360" (9.144mm)
    Length - Post (Mating)0.140" (3.556mm)