FW-38-04-G-D-210-150
FW-38-04-G-D-210-150
Part Number
FW-38-04-G-D-210-150
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 76POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-38-04-G-D-210-150.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions76
    Length - Overall Pin0.450" (11.430mm)
    Length - Stack Height0.210" (5.334mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)