FW-37-05-L-D-400-150
FW-37-05-L-D-400-150
Part Number
FW-37-05-L-D-400-150
Description
CONN HDR 74POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-37-05-L-D-400-150.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions74
    Length - Overall Pin0.550" (13.970mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)