FW-36-05-LM-D-555-120-P
FW-36-05-LM-D-555-120-P
Part Number
FW-36-05-LM-D-555-120-P
Description
CONN HDR 72POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-36-05-LM-D-555-120-P.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.675" (17.145mm)
    Length - Stack Height0.555" (14.097mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)