FW-36-05-L-D-570-090
FW-36-05-L-D-570-090
Part Number
FW-36-05-L-D-570-090
Description
CONN HDR 72POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-36-05-L-D-570-090.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.660" (16.764mm)
    Length - Stack Height0.570" (14.478mm)
    Length - Post (Mating)0.090" (2.286mm)