FW-36-05-L-D-275-160
FW-36-05-L-D-275-160
Part Number
FW-36-05-L-D-275-160
Description
CONN HDR 72POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-36-05-L-D-275-160.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.435" (11.049mm)
    Length - Stack Height0.275" (6.985mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)