FW-36-04-G-D-425-130
FW-36-04-G-D-425-130
Part Number
FW-36-04-G-D-425-130
Description
CONN HDR 72POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-36-04-G-D-425-130.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.645" (16.383mm)
    Length - Stack Height0.425" (10.800mm)
    Length - Post (Mating)0.130" (3.302mm)