FW-36-04-G-D-410-160
FW-36-04-G-D-410-160
Part Number
FW-36-04-G-D-410-160
Description
CONN HDR 72POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-36-04-G-D-410-160.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.660" (16.764mm)
    Length - Stack Height0.410" (10.414mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)