FW-36-03-L-D-215-118
FW-36-03-L-D-215-118
Part Number
FW-36-03-L-D-215-118
Description
CONN HDR 72POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-36-03-L-D-215-118.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.333" (8.458mm)
    Length - Stack Height0.215" (5.461mm)
    Length - Post (Mating)0.118" (2.997mm)