FW-36-02-G-D-460-200
FW-36-02-G-D-460-200
Part Number
FW-36-02-G-D-460-200
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 72POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-36-02-G-D-460-200.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions72
    Length - Overall Pin0.735" (18.669mm)
    Length - Stack Height0.460" (11.684mm)
    Length - Post (Mating)0.200" (5.080mm)