FW-35-05-L-D-540-065
FW-35-05-L-D-540-065
Part Number
FW-35-05-L-D-540-065
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-35-05-L-D-540-065.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.605" (15.367mm)
    Length - Stack Height0.540" (13.716mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)