FW-35-05-L-D-420-170-A
FW-35-05-L-D-420-170-A
Part Number
FW-35-05-L-D-420-170-A
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-35-05-L-D-420-170-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.590" (14.986mm)
    Length - Stack Height0.420" (10.668mm)
    Length - Post (Mating)0.170" (4.318mm)