FW-35-05-L-D-340-175
FW-35-05-L-D-340-175
Part Number
FW-35-05-L-D-340-175
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-35-05-L-D-340-175.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.515" (13.081mm)
    Length - Stack Height0.340" (8.636mm)
    Length - Post (Mating)0.175" (4.445mm)