FW-35-05-L-D-295-155-A
FW-35-05-L-D-295-155-A
Part Number
FW-35-05-L-D-295-155-A
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-35-05-L-D-295-155-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.450" (11.430mm)
    Length - Stack Height0.295" (7.493mm)
    Length - Post (Mating)0.155" (3.937mm)