FW-35-04-G-D-605-100
FW-35-04-G-D-605-100
Part Number
FW-35-04-G-D-605-100
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-35-04-G-D-605-100.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.795" (20.193mm)
    Length - Stack Height0.605" (15.367mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)