FW-35-04-G-D-330-090
FW-35-04-G-D-330-090
Part Number
FW-35-04-G-D-330-090
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-35-04-G-D-330-090.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.510" (12.954mm)
    Length - Stack Height0.330" (8.382mm)
    Length - Post (Mating)0.090" (2.286mm)