FW-35-04-G-D-207-150
FW-35-04-G-D-207-150
Part Number
FW-35-04-G-D-207-150
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-35-04-G-D-207-150.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.447" (11.354mm)
    Length - Stack Height0.207" (5.258mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)