FW-35-03-L-D-228-065-P
FW-35-03-L-D-228-065-P
Part Number
FW-35-03-L-D-228-065-P
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-35-03-L-D-228-065-P.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.293" (7.442mm)
    Length - Stack Height0.228" (5.791mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)