FW-35-02-G-D-245-115
FW-35-02-G-D-245-115
Part Number
FW-35-02-G-D-245-115
Description
CONN HDR 70POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-35-02-G-D-245-115.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions70
    Length - Overall Pin0.435" (11.049mm)
    Length - Stack Height0.245" (6.223mm)
    Length - Post (Mating)0.115" (2.921mm)