FW-32-03-L-D-160-135-P
FW-32-03-L-D-160-135-P
Part Number
FW-32-03-L-D-160-135-P
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 64POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-32-03-L-D-160-135-P.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions64
    Length - Overall Pin0.295" (7.493mm)
    Length - Stack Height0.160" (4.064mm)
    Length - Post (Mating)0.135" (3.429mm)